fbpx
 

Osimlai Gifted Hands School

Osimlai Gifted Hands School to szkoła założona przez kenijską organizację Osimlai w miejscu oddalonym od najbliższej szkoły Paranae Primary School o 45 minut drogi (tyle czasu potrzebuje na jej pokonanie dorosły człowiek). Udało się to dzięki kilkorgu amerykańskim przyjaciołom wspierającym organizację Osimlai, a także dzięki samej Phillipie – emerytowanej nauczycielce, która sprzedała własne krowy, by szkołę wykończyć. Trzy pomieszczenia z blachy falistej i betonowa podłoga mogą nie wydawać się europejczykowi dobrym otoczeniem do nauki, jednak w wiejskich regionach Kenii były to warunki o wysokim standardzie. Organizacji udało się pozyskać krzesełka i stoliczki, a także zbiornik na deszczówkę i inne produkty. Ofiarowali je sami mieszkańcy lub organizacje działające w regionie. Szkoła rozpoczęła działalność styczniu 2012 i uzyskała statut placówki edukacyjnej w marcu 2012 roku.

W międzyczasie wybudowaliśmy wiele wiele klas – najpierw z cegły a finalnie z bloczków kamiennych , zatrudniliśmy dodatkowych nauczycieli. Obecnie pracuje 12 nauczycieli w trzech klasach przedszkolnych i ośmiu klasach podstawowych. Wybudowaliśmy i umeblowaliśmy pokoje dla nauczycieli, którym wcześniej dotarcie do szkoły zajmowało około godzinę. Kupiliśmy panele słoneczne, podłączyliśmy szkołą do sieci energetycznej i studni.. (Dowiedz się wiecej o naszych osiągnięciach ze strony Dotychczasowe osiągnięcia) Systematycznie kupujemy przybory szkolne, doposażamy klasy w ławki, krzesła czy regały.

W szkole zatrudniony jest profesjonalny kucharz (wymóg Ministerstwa Edukacji). Codziennie dzieci mają dwa posiłki. Około 10:30 owsianka (tzw. Uji) mieszanka kilku rodzajów mąki. Około 12:30 lunch. Menu ustalane jest z lekarzem ze szpitala w najbliższej miejscowości – Kajiado zajmującym się doradztwem w tym zakresie .

Dzieci raz do roku przechodzą badania kontrolne. Do szkoły przyjeżdza lekarz z asystentem i bada, mierzy, waży wszystkie dzieci. Jeśli wyznacza dzieci niedożywione lub chore, na umówiony dzień jedziemy z nimi do szpitala, gdzie włączane zostają do projektu Unicef i szkoła dostaje dla nich pastę plumpy nut, która jest dystrybuowana w szkole według zaleceń. W sytuacjach bardzej skomplikowanych konsultujemy zalecenia/wątpliwości lekarza z rodzicami i staramy się wesprzeć ich finansowo kupując potrzebne leki czy opłacając badania, zabiegi.

Szkoła jest placówką typu społecznego. Oznacza to, że wypłaty nauczycieli oraz inne potrzeby realizowane są z wpłat na rzecz czesnego.

Miesięczne wydatki szkoły:

  • Wypłaty dla nauczycieli: 77 000 kes ~  3 000 zł
  • Wypłaty dla kucharza, matrony, kierowcy busa szkolnego, księgowej, stróża: 38 000 kes ~ 1 500 zł
  • Woda (17 000 L): 30 000 kes ~ 1200 zł
  • Chrust/opał : 1 000 kes ~ 39 zł
  • Przybory/pomoce szkolne : 15 000 kes ~ 1 350 zł
  • Utrzymanie szkoły/naprawy/zakupy: 5 000 kes ~ 200 zł
  • Żywność: 56 000 kes ~ 22 000 pln

Czesne i wyżywienie w szkole, opłaty.

Dzieci wsparte przez projekt Olmaoi: 200 kes (rodzice) + 700 kes (wsparcie fundacji) = 900 kes
Dzieci opłacane przez rodziców: 600 kes

 

Wyżywienie w szkole opłacane jest dodatkowo.
Ze względu na często bardzo złą sytuację materialną rodziców nie płacą oni za wyżywienie dzieci. Całość kosztów pokrywa nasza fundacja.