fbpx
 

Stypendium dla najlepszych w liceum – rocznik 2022

30 listopada 2022 zakończyły się egzaminy kończące ósmą klasę.

Ten egzamin to przepustka do dalszego życia. W Kenii bardzo wiele od niego zależy.

Egzamin KCPE (Kenya Certificate Of Primary Education)

KCPE jest w zasadzie świadectwem przyznawanym uczniom po zdaniu egzaminu kończącego ośmioletni etap edukacji podstawowej w Kenii.

Przedmioty egzaminacyjne to matematyka, język angielski, Kiswahili, wiedza o społeczeństwie i religia (chrześcijańska/islamska/hinduistyczna w zależności od szkoły – w naszej chrześcijańska) oraz nauka.

Angielski i Kiswahili składają się z dwóch części, dla angielskiego jest Gramatyka i Kompozycja, a dla Kiswahili, jest Lugha i Insha – odpowiedniki jak w języku angielskim.

Nauki społeczne obejmują trochę historii Kenii, edukację obywatelską, obecny system rządowy hrabstwa, jak również wszystkie nauki religijne.

Uczniowie niesłyszący lub słabo słyszący mogą zdecydować się na egzamin z kenijskiego języka migowego zamiast Kiswahili.

Każdy przedmiot wart jest maksymalnie 100 punktów. Każdy kandydat ma więc możliwość zdobycia maksymalnie 500 punktów. 

Stypendium dla najlepszych

Od kiedy pierwsi ósmoklasiści opuszczali naszą szkołę rozpoczęliśmy wsparcie ich dalszej edukacji. Koszt rocznej edukacji w szkole średniej z internatem to średnio obecnie  55 000 szylingów kenijskich. (około 2200 zł). Jako Fundacja nie jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialności finansowej przez kolejne 4 lata dla wszystkich opuszczających nasze mury ósmoklasistów. Staramy się jednak choć wesprzeć najlepszych. Obecnie wspieramy Marka i Faith z rocznika 2018 (właśnie zakończyli liceum – styczeń 20223),  Mesianto i Rodrica z rocznika 2019, a także Dalitso i Anthonego z rocznika 2020. Dotychczasowi przyjaciele zobowiązali się także wspierać w roku 2021, Alexa, Saipi, Dicksona, Kishanto, Joyce i Vivian. Z rocznika 2021 wspieray Esther i Isaacka.  Obecnie wspieramy zatem w liceum już 12 uczniów! Pomóż dołączyć do nich kolejnym.

Wsparcie dla uczniów prosimy wpłacać na nasze konto bankowe:

BNP Paribas Bank Polska S.A.
Fundacja Mogę się uczyć
SWIFT: PPABPLPKXXX
43 1750 0012 0000 0000 3331 0487

Tytułem: Darowizna na cele statutowe – Stypendium dla najlepszych

W kwestii objęcia wsparciem konkretnego ucznia prosimy o kontakt olmaoi@mogesieuczyc.pl

Teraz pora na rocznik 2022!

W tym roku szkolnym – nie sądziliśmy że to napiszemy, ale jest jeszcze trudniej rodzinom. Susza zabiera nadzieje na lepszą przyszłość dla wielu młodych ludzi.

Zbieramy dla Enellesi i Tonego a także dla Emily na czesne w liceum.

FAQ

Czy można objąć wsparciem ucznia w liceum indywidualnie?

Tak! Oczywiście, gorąco zapraszamy do tego. Mamy świadomość, że jest to konkretny koszt dlatego proponujemy by wspierać takiego ucznia całą rodziną, grupą znajomych itp. Od wspierającego potrzebujemy deklaracji wsparcia na 4 lata edukacji w liceum. Jeśli chcesz objąć wsparciem w liceum jednego z dwóch top uczniów rocznika 2020 napisz do nas na olmaoi@mogesieuczyc.pl.

Wspieram obecnie ucznia w projekcie Olmaoi Bliski przyjaciel czy mogę objąć go wsparciem w liceum?

Tak! Zbieramy na dwójkę najlepszych uczniów, ale każdy kto wspiera naszych uczniów i ma taką możliwość i chęć by wspierać go dalej w liceum może to zrobić. Potrzebujemy jedynie deklaracji na 4 lata edukacji ucznia. Ze swojej strony przesyłamy zdjęcia, filmiki  i listy od uczniów. Jeśli chcesz objąć wsparciem w liceum ucznia napisz do nas na olmaoi@mogesieuczyc.pl.

24 marca 2021 zakończyły się egzaminy kończące ósmą klasę.

Ten egzamin to przepustka do dalszego życia. W Kenii bardzo wiele od niego zależy.