fbpx
 

Kupujemy Krowę do szkoły

Wracamy z projektem, którego celem jest zakup krowy na potrzeby szkoły (brzmi to dość enigmatycznie, ale zaraz przeczytacie wyjaśnienie). Już ponad dwa lata temu ( w 2016 roku) uzbieraliśmy na ten cel 1600 zł, niestety trwająca wówczas susza zmusiła nas do zmiany planów. Uznaliśmy, że zakup krowy nie był opłacalny, ponieważ z powodu braku wody, wszystkie zwierzęta były skrajnie wychudzone i walczyły o życie.

Krowa w szkole = owsianka na mleku

krowa (2) (1)

Początek 2018 roku (właśnie ze względu na suszę) był podobny, jednak obecne deszcze dają nadzieję na powrót do normalności. Bydło, które przetrwało ten tragiczny okres wraca do formy, stąd pomysł, by nareszcie kupić krowę dla szkoły. Zapewne od razu zapytacie: „A po co szkole krowa?”

To proste – krowa w szkole oznacza od 20 do nawet 40 litrów mleka dziennie. Masajowie kochają mleko, niestety z powodu suszy wielu nich straciło swoje bydło i jeśli mają pieniądze, kupują mleko od innych. Wiele dzieci nie piło mleka od ponad pół roku. Zakup krowy do szkoły urozmaici ich dietę – poranna owsianka nie będzie gotowana już tylko na wodzie, ale na pysznym świeżym, pełnym witamin i minerałów mleku.

Ta mała zmiana znacząco wpłynie na dzieci, zapewniając im większą energię do nauki.

W tej chwili brakuje nam połowy sumy potrzebnej do zakupu krowy,
czyli ok 1600 zł i dodatkowo około 200 zł na wybudowanie prostej zagrody dla zwierzęcia.

DSC08305 (1) (1)

Dziękujemy za wpłaty!

Razem zebraliśmy 3 894,05 zł.

Podsumowanie projektu Kupujemy Krowę do szkoły

W styczniu 2019 roku dostaliśmy informację że krowa którą kupiliśmy została zwrócona do właściciela ze względu na to że jest chora. Czekaliśmy ponad dwa miesiące by sprzedający zaproponował nam w zamian dwie krowy rasy lokalnej także zacielone.

Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do realizacji i sukcesu tego projektu: darczyńcom, wolontariusze Wioli a także szkolnej osobie do zadań specjalnych czyli Rose która pertraktowała ze sprzedawcą.

Zakup krowy był dla nas bardzo istotny ale jak pisaliśmy ze względu na suszę i bardzo zły wręcz krytyczny stan bydła oddaliśmy ten plan.

Wreszcie w grudniu 2018 roku przekazaliśmy zebrane środki na zakup zacielonej krowy mlecznej. Ta rasa jest chwalona za ilość mleka niestety warunki klimatyczne jak ciągnące się miesiącami susze są tak ciężkie że często ich nie przeżywają.

Krowy mieszkają razem z krowami szkolnej sąsiadki czyli Mamy Soili. Codziennie wyprowadza je Samu by najadły się i napiły. Codziennie też przynosi do szkoły mleko. Na razie nie jest go dużo bo cielaki jeszcze dużo jedzą ale już niedługo uczniowie codziennie będą mogli rozkoszować się owsianką czy kaszką manną zrobioną na szkolnym mleku ❤️