KCPE jest w zasadzie świadectwem przyznawanym uczniom po zdaniu egzaminu kończącego ośmioletni etap edukacji podstawowej w Kenii.
Przedmioty egzaminacyjne to matematyka, język angielski, Kiswahili, wiedza o społeczeństwie i religia (chrześcijańska/islamska/hinduistyczna w zależności od szkoły – w naszej chrześcijańska) oraz nauka.
Angielski i Kiswahili składają się z dwóch części, dla angielskiego jest Gramatyka i Kompozycja, a dla Kiswahili, jest Lugha i Insha – odpowiedniki jak w języku angielskim.
Nauki społeczne obejmują trochę historii Kenii, edukację obywatelską, obecny system rządowy hrabstwa, jak również wszystkie nauki religijne.
Uczniowie niesłyszący lub słabo słyszący mogą zdecydować się na egzamin z kenijskiego języka migowego zamiast Kiswahili.
Każdy przedmiot wart jest maksymalnie 100 punktów. Każdy kandydat ma więc możliwość zdobycia maksymalnie 500 punktów.
Od kiedy pierwsi ósmoklasiści opuszczali naszą szkołę rozpoczęliśmy wsparcie ich dalszej edukacji. Koszt rocznej edukacji w szkole średniej z internatem to około 40 000 – 55 000 szylingów kenijskich. ( 1500 – 2050 zł). Jako Fundacja nie jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialności finansowej przez kolejne 4 lata dla wszystkich opuszczających nasze mury ósmoklasistów. Staramy się jednak choć wesprzeć najlepszych. Obecnie wspieramy Marka i Faith z rocznika 2018 oraz Mesianto i Rodrica z rocznika 2019.
W tym roku szkolnym przez pandemię zmienił się terminarz egzaminów jednak wierzymy, że dzięki zaangażowaniu nauczycieli uzyskają oni wspaniałe wyniki.
Rozpoczynamy zbiórkę na dwóch uczniów – uczennicę i ucznia, którzy uzyskają najepszy wynik w egzaminie. Na wstępie trzeba zapłacić zazwyczaj połowę całościowej kwoty. Potrzebujemy zatem około 50 000 szylingów kenijskich (1 900 zł).
Najlepszą uczennicą w naszej szkole z roku szkolnego 2020 okazała się być Dalitso, która uzyskałą bardzo dobry wynik 397 unktów.
Dalitso ma 13 lat. Ma jedną siostrę i jednego brata. Wychowuje ją mama, która ima się dorywczych prac. Dalitso jest bardzo kreatywną i pracowitą dziewczynką.
Poniżej list od samej uczennicy:
Drugim uczniem o najlepszym wyniku okazał się być Antony, który uzyskał wynik 362 punktów.
Antony ma 14 lat, ma trzech braci i jedną siostrę. Jest najstarszym dzieckiem w rodzinie. Mama zajmuje się domem a tata ima się prac dorywczych. Antony chce zostać w przyszłości dziennikarzem.
Przeczytaj listy od uczniów poniżej:
Oboje są niesamowici, oboje walczą o swoją przyszłość. Dziś możemy im w tym pomóc wpłacając darowiznę na ich stypendia.
Można tego dokonać poprzez poniższy formularz lub wprost na nasze konto bankowe:
BNP Paribas Bank Polska S.A.
Fundacja Mogę się uczyć
SWIFT: PPABPLPKXXX
43 1750 0012 0000 0000 3331 0487
Tytułem: Darowizna na cele statutowe – stypendium liceum
Wesprzyj marzenia!
Zostań Bliskim Przyjacielem! Wesprzyj ucznia systematycznie:
Obecnie wszyscy uczniowie są objęci wsparciem. Napisz do nas olmaoi@mogesieuczyc.pl
Tak! Oczywiście, gorąco zapraszamy do tego. Mamy świadomość, że jest to konkretny koszt dlatego proponujemy by wspierać takiego ucznia całą rodziną, grupą znajomych itp. Od wspierającego potrzebujemy deklaracji wsparcia na 4 lata edukacji w liceum. Jeśli chcesz objąć wsparciem w liceum jednego z dwóch top uczniów rocznika 2020 napisz do nas na olmaoi@mogesieuczyc.pl.
Tak! Zbieramy na dwójkę najlepszych uczniów, ale każdy kto wspiera naszych uczniów i ma taką możliwość i chęć by wspierać go dalej w liceum może to zrobić. Potrzebujemy jedynie deklaracji na 4 lata edukacji ucznia. Ze swojej strony przesyłamy zdjęcia, filmiki i listy od uczniów. Jeśli chcesz objąć wsparciem w liceum ucznia napisz do nas na olmaoi@mogesieuczyc.pl.