fbpx
 

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego

Po ponad 6 miesiącach od zgłoszenia zmian w KRSz dniem 30 kwietnia 2018 roku uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy się tym z Wami  podzielić. Jest to kolejny krok w rozwoju naszej Fundacji.

Co daje Fundacji status OPP?

Największą korzyścią jest możliwość otrzymywania 1% podatku dochodowego odprowadzanego przez osoby prywatne. Będziemy Wam o tym przypominać podczas przyszłorocznych rozliczeń (a nawet ciut wcześniej) ;) Dodatkowo organizacje pożytku publicznego zwolnione są z obowiązku płacenia podatku dochodowego oraz szeregu opłat urzędowych. Mają też m.in. prawo do nieodpłatnego promowania w radiu i telewizji.

Tymczasem o fakcie uzyskania statusu OPP informujemy Was z małym opóźnieniem po to, aby nie wprowadzić nikogo w błąd – na naszą Fundację 1% będzie można przekazać dopiero w przyszłym, tj. 2019 roku. Mimo że na wykaz Organizacji Pożytku Publicznego zostaliśmy wpisani 30 kwietnia 2018 r., 1 % podatku za rok bieżący otrzymają tylko te organizacje, które w bazie OPP zostały zarejestrowane najpóźniej do 30 listopada ubiegłego roku roku.

Jakie są obowiązki organizacji OPP?

Przede wszystkim trzeba przez cały czas spełniać warunki, które umożliwiły organizacji uzyskanie statusu OPP. Wymagane jest także sprawozdanie finansowe i merytoryczne za dany rok, które należy umieścić w internetowej bazie ministerstwa i stronie organizacji.

Zmiany w statucie Fundacji

W związku z wymogami uzyskania statusu OPP wprowadziliśmy niezbędne zmiany w statucie Fundacji Mogę się uczyć. Zaktualizowałyśmy także podstawowe informacje na temat celów działania, by dostosować je w formie do ogólnie przyjętych sformułowań. Powstał również organ kontroli, który nadzoruje działania Fundacji, opiniuje i zatwierdza sprawozdania roczne.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym Statutem Fundacji Mogę się uczyć