fbpx

Kiedy w Kenii uczniowie wrócą do szkół?

Kiedy w Kenii uczniowie wrócą do szkół?

Rok szkolny 2020 – do powtórki

Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Ministerstwa Edukacji kenijskie szkoły zostaną otwarte dopiero w styczniu 2021 roku. Tak późny termin wynika z faktu, że zarówno szkoły państwowe, jak i prywatne nie są jeszcze przygotowane do funkcjonowania w nowych warunkach. Tymczasem wiadomo już, że rok szkolny 2020 trzeba będzie powtarzać, ponieważ z powodu dużych ograniczeń lub wręcz braku możliwości prowadzenia edukacji zdalnej w przypadku kenijskich uczniów, został on uznany za nieważny. Problem ten nie ominął również większości uczniów naszej szkoły, którzy ze względu na brak sprzętu do nauki w domu, regularnie odbierają  materiały i zadania ze szkoły.

Obostrzenia dla placówek edukacyjnych

Wznowienie edukacji od przyszłego roku wiąże się z licznymi obostrzeniami, od spełnienia których uzależnione jest otwarcie danej placówki szkolnej. Jednym z głównych wymogów jest zapewnienie 1,5 metrowej odległości pomiędzy uczniami w klasie. Aby zachować taki dystans między dziećmi, musieliśmy zdemontować dwie klasy z blachy falistej, a czeka nas jeszcze wyburzenie dwóch kolejnych klas – tym razem z cegły – ponieważ nie da się ich rozbudować do wymaganych rozmiarów.

Podsumowując – trzeba będzie wybudować cztery nowe klasy i powiększyć dwie już istniejące. Jest to niesamowite wyzwanie dla naszej szkoły i Fundacji, jednak bez tego nie uzyskamy pozwolenia na otwarcie placówki w styczniu 2021. Koszt przedsięwzięcia to 1 00 3000 szylingów kenijskich, około 40 tysięcy złotych.

Jesteśmy w trakcie tworzenia projektu, by zebrać potrzebne środki. Wierzymy, że uda nam się je zgromadzić a szkoła będzie mogła wznowić działalność z początkiem 2021 roku.

Sytuacja pandemiczna w Kenii

Jak wynika z danych publikowanych przez WHO, w Kenii potwierdzono dotychczas blisko 30 tys. przypadków zachorowań na COVID-19, a prawie 500 osób zmarło. Dziennie (stan na sierpień) stwierdzanych jest od 400 do 500 nowych przypadków, co oznacza spadek liczby zachorowań w porównaniu w lipcem, kiedy średnia dzienna sięgała od 700 do ponad 1 tys. przypadków na dobę. Obecnie część dotychczasowych obostrzeń, jak np. zakaz organizowania społecznych i politycznych zgromadzeń, czy ograniczenia w przemieszczaniu się wewnątrz kraju, została zniesiona lub poluzowana. Podtrzymano natomiast godziny policyjne, które obowiązują od 21:00 do 04:00. Jak zapewnia kenijskie Ministerstwo Zdrowia, testy na COVID-19 dostępne są w największych szpitalach w kraju. Koszt wykonania testu w placówce prywatnej to ok. 370 PLN, zaś w państwowej 185 PLN.

Sytuacja rodzin

Badanie przeprowadzone przez firmę doradczą Infotrak Research pokazuje, że aż 87 pro. Kenijczyków stoi przed poważnymi wyzwaniami związanymi z wyżywieniem swoich rodzin. – Pandemia COVID-19 wpłynęła na finanse ludzi. Widzimy, że trwa walka o to, by było jedzenie na stole, walka o to, aby światło było włączone, woda płynęła w kranach i ogólnie walka o życie rzeczywiście stała się problemem – powiedział Walter Nyabundi, kierownik Działu Badań firmy Infotrak, kiedy podczas wirtualnej konferencji prasowej ukazały się wyniki tych badań.

Kryzys jest poważny szczególnie w ośrodkach miejskich, gdzie 79 proc. osób nie wysyła już pieniędzy do swoich krewnych na wsi. Ponad połowa nie jest w stanie kupić lekarstw, ani nawet uzyskać dostępu do placówek służby zdrowia, a także zapłacić za usługi komunalne. Większość Kenijczyków nie jest też w stanie w pełni opłacić czynszu.

Źródło: https://allafrica.com/stories/202006220078.html

Sytuacja ekonomiczna jest bardzo trudna

Endemiczne ubóstwo sprawia, że masy ludzi są bardziej bezbronne. Według oficjalnych danych, około jedna trzecia (36,1%) Kenijczyków żyje poniżej granicy ubóstwa. Nieformalni robotnicy stanowią ponad 80% siły roboczej. Brakuje im ochrony socjalnej, więc bezrobocie oznacza skrajne ubóstwo.

Międzynarodowa firma księgowa Deloitte spodziewa się, że przychody z eksportu spadną w tym roku o co najmniej 25% (1,5 mld dolarów). Wydajność w przemyśle kwiatów ciętych spadła o 90%. Sektor turystyczny stanął w miejscu. Spowolnienie gospodarcze stało się ponadto samonapędzające. Ponieważ konsumenci i przedsiębiorstwa wydają mniej, zmniejszają się również dochody, a wydatki muszą zostać jeszcze bardziej ograniczone.

Źródło: https://www.dandc.eu/en/article/kenya-struggling-cope-covid-19-challenges

Pomóż przeżyć szkole!

W związku z koronawirusem na szkoły zostały nałożone wymogi zapewnienia uczniom odpowiednich warunków nauki. By im sprostać musimy wybudować 4 nowe klasy i 2 powiększyć. Liczy się czas. Musimy zdążyć do końca roku!

Przejdź do zbiórki na rozbudowę szkoły

Pomóż głodującym rodzinom!

Kolejny raz zdecydowaliśmy się wesprzeć głodujące zaprzyjaźnione rodziny. Sytuacja jest bardzo trudna. Zdarzają się dni a nawet zdarza się kilka dni pod rząd że dzieci nic nie jedzą. Wyzwań jest bardzo dużo. Liczymy na Twoją pomoc.

Przejdź do zbiórki dla rodzin