fbpx
 

Odwiedziny w szkole Osimlai

Odwiedziny w szkole Osimlai

Pod koniec maja pojechałyśmy z Olą do szkoły, by zaktualizować informacje o dzieciach, spotkać się z rodzicami oraz przedyskutować potrzeby, plany i pomysły z dyrektorką placówki – Philipą. Ola jechała do szkoły po raz pierwszy, choć jako członkini zarządu fundacji myślała o tym już od dłuższego czasu.

Podczas pobytu w wiosce naszych masajskich przyjaciół bardzo szybko zauważyłyśmy, że jedną z najpilniejszych potrzeb będzie zakup mundurków. Okazało się bowiem, że niektórzy uczniowie musieli pożyczać je od kolegów (w kenijskich szkołach mundurki są obowiązkowe). Te historie ścisnęły nas za serce. Zaczęłyśmy pisać do przyjaciół wspierających dzieci z prośbą o wsparcie. Odzew był natychmiastowy i w efekcie kupiłyśmy brakujące mundurki.

Kolejną pilną do rozwiązania kwestią były szkolne toalety. Nieopróżnianie od początku istnienia szkoły w końcu się zapełniły. Dzięki zgromadzonym na pomagam.pl środkom jeszcze tego samego dnia wezwana została  firma, która przewróciła funkcjonalność toalet.

Miałyśmy też okazję spotkać się z rodzicami uczniów. Opowiedziałam im o naszych działaniach, a także o zmianach w prawie unijnym, które w związku z udostępnianiem przez fundację danych uczniów narzuca na nas pewne obowiązki. Rodzice zadawali sporo pytań, było też dużo podziękowań – przekazujemy je dalej do zarządu, wolontariuszy fundacji oraz przyjaciół, którzy działają razem z nami, wspierając nasze działania.

Tymczasem życie szkoły pochłonęło  nas bez reszty. Każdego dnia o 4:40 budził nas gwar uczniów z internatu, którzy, dopingowani przez Panią nauczycielkę  Cebet, wybierali się na poranną przebieżkę dookoła szkoły. Około 5:50 dzieci szły do klas, by powtórzyć z nauczycielem materiał z dnia poprzedniego, a chwilę później  zjadały poranną owsiankę. Od samego rana w swoim biurze zawiadowała też Phillipah, dyrektorka szkoły, która m.in. przyjmowała rodziców, ale też często do nich dzwoniła. Warto przy okazji wspomnieć, że Phillipah ma w swoim telefonie numery do wszystkich rodziców blisko 300 dzieci – co więcej – bez najmniejszego problemu przyporządkowuje rodzica do dziecka.

Zwykle około godziny 10:30 uczniowie mieli pierwszą przerwę na owsiankę. Najpierw maluchy, a potem coraz starsze klasy. Dwie godziny później – kolejna przerwa, tym razem na lunch, która trwała do 14:00. To czas na zabawę na boisku, kiedy dziewczynki skaczą przez kręconkę, a chłopcy grają w piłkę nożną. Po przerwie maluchy szły na drzemkę, starsze dzieci zaczynały  kolejne zajęcia.
Dzień szkolny kończył się około godziny 16:30, ale chwilę wcześniej następował apel, podczas którego dyżurujący nauczyciel dziękował nauczycielom i uczniom za czas spędzony w szkole.
Część dzieci udawała się do swoich domów, pozostałe natomiast wracały do internatu, skąd po kolacji szły znów do szkoły na wieczorne zajęcia (klasy 4-6 kończyły przeważnie o godzinie 20:00, a klasy 7-8 o godzinie 21:00).

Sobotnie przedpołudnia  poświęcone były na pranie i porządkowanie internatów.

Pobyt w Kenii minął nam bardzo szybko. Spędziłyśmy tam niecałe trzy tygodnie. Mogłoby się wydawać, że to sporo, ale czas galopował niemiłosiernie. Był to jednak czas owocny, pełen bezcennych spotkań, rozmów, pomysłów i obserwacji, dzięki którym możemy obierać nowe kierunki współpracy z naszymi przyjaciółmi z Afryki.

Będąc w szkole dostrzegłyśmy jak wiele dzieci czeka na owsiankę i lunch. Zakładamy szkolną wirtualną spiżarnię w której można wesprzeć zakup najpotrzebniejszych produktów do szkolnej kuchni. Zapraszamy!