Trwa Katastrofalna Susza w Kenii

Kenię nawiedza właśnie katastrofalna, niespotykana od 40 lat susza. Najtrudniejsza sytuacja panuje na północy kraju oraz w centralnej części hrabstwa Kajiado, czyli tam, gdzie znajduje się współprowadzona przez nas szkoła Osimlai Gifted Hands. Susza dotyka cały region rogu Afryki – Etiopię, Somalię i Kenię. Organizacja Save teh Children raportuje:“Róg Afryki doświadcza jednej z najgorszych susz...

Kenię nawiedza właśnie katastrofalna, niespotykana od 40 lat susza. Najtrudniejsza sytuacja panuje na północy kraju oraz w centralnej części hrabstwa Kajiado, czyli tam, gdzie znajduje się współprowadzona przez nas szkoła Osimlai Gifted Hands. Susza dotyka cały region rogu Afryki – Etiopię, Somalię i Kenię.

Organizacja Save teh Children raportuje:
“Róg Afryki doświadcza jednej z najgorszych susz w najnowszej historii. Prawie 16 milionów mieszkańców Somalii, Etiopii i Kenii pilnie potrzebuje żywności. Jeśli nie podejmiemy działań, w ciągu najbliższych kilku miesięcy w Somalii może umrzeć ponad 350 000 dzieci.

Około 40% całej populacji w Rogu Afryki jest niedożywiona. Ten rodzaj niedożywienia sprawia, że dzieci są znacznie bardziej podatne na choroby, ponieważ ich układ odpornościowy jest osłabiony.

Pomóż, kryzys wodny zagraża życiu i zdrowiu

Zdjęcie wykonane w hrabstwie Kajiado, 30.10.2022 – https://www.instagram.com/chamiltonjames/
Zdjęcie wykonane w hrabstwie Kajiado, – https://www.instagram.com/chamiltonjames/
Zdjęcie wykonane w hrabstwie Kajiado, – https://www.instagram.com/chamiltonjames/
Od września sytuacja w regionie Kajiado jest krytyczna. Wieś Ildamat, czyli tam, gdzie działa nasza szkoła, to jedno z miejsc, w których susza prowadzi do niewyobrażalnych dramatów. Rodziny nie mają z czego żyć, ponieważ wraz z utratą bydła, stracili jedyne źródło dochodów, a co za tym idzie – możliwość utrzymania.

Dobytek Masajów to bydło

Społeczność naszej szkoły to w 99% Masajowie, których podstawowym dobytkiem i zarazem jedynym źródłem utrzymania są krowy, kozy i owce. Kolejne susze przetrzebiły mocno stada, ale obecna, największa od 40 lat susza, odbiera wszystko, powodując utratę ponad 300 tysięcy sztuk tych zwierząt, grożąc śmiercią głodową ponad milionowi sztuk bydła. W tej chwili na targu w Bisil – odległym od naszej szkoły o 25 km, krowy sprzedawane są za 500 kes za sztukę, podczas gdy standardową ceną rynkową było do niedawna 20 000 kes.

Kogo stać na zakupy?

W całym kraju odnotowano również przypadki ciężkiego niedożywienia. Problem ten dotknął aż 942 000 dzieci w wieku 6-59 miesięcy oraz 134 000 kobiet w ciąży lub karmiących.

Z uwagi na fakt, że w obecnych warunkach rodziny nie są w stanie utrzymać się ze sprzedaży mleka czy też bydła (jak wspomniano wyżej – ceny skupu bydła drastycznie spadły), możliwości wyżywienia zmalały do zatrważającego poziomu. Masajowie żywią się przede wszystkim mlekiem i mięsem, ale obecnie ich głównym posiłkiem jest githeri – ugotowana fasola i biała kukurydza a także ugali – gotowana mąka z białej kukurydzy. Niestety z powodu problemów z dostawami z Ukrainy, produkty te strasznie podrożały. Ceny są najwyższe od ponad 5 lat! Jesteśmy o krok od tragedii wśród naszych rodzin.

Dramatycznym jest także fakt, że dwie najbliższe naszej społeczności studnie co chwilę przestają działać, ponieważ są nadmiernie eksploatowane. Jedynym wyjściem byłby zakup wody, ale na to trzeba pieniędzy. Sytuacja jest krytyczna w każdym aspekcie.

Kto może pójść do szkoły?

Katastrofalna sytuacja kenijskich rodzin sprawia, że coraz więcej uczniów przerywa edukację, ponieważ ich rodziców nie stać na opłacenie czesnego. W naszej szkole, dzięki wsparciu wielu osób, dzieci wciąż mogą kontynuować naukę. Jednak o ile dotychczas, oprócz darczyńców, edukację dzieci wspierała też część masajskich rodzin, o tyle obecnie liczba rodzin, które są w stanie sfinansować czesne swojego dziecka, drastycznie maleje. W dobie tak niewyobrażalnych podwyżek cen artykułów spożywczych Masajowie nie są w stanie wykarmić swoich dzieci i dlatego coraz więcej uczniów spożywa jedyny posiłek w ciągu dnia tylko w szkole. W efekcie zapotrzebowanie na żywność dla uczniów bardzo wzrosło, stąd nasz wielki, gorący apel o wsparcie finansowe. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby każdy uczeń wychodził ze szkoły z pełnym brzuszkiem. Zobacz nasz projekt Entapa.

Co, gdy skończy się rok szkolny?

Niebawem, z końcem listopada, skończy się rok szkolny. Oznacza to, że rodziny, które już teraz mają olbrzymi problem z wyżywieniem swoich pociech, zapewnieniem im posiłku na śniadanie i kolację, staną przed jeszcze większym wyzwaniem zapewnienia dziecku jedzenia przez prawie dwa miesiące (do początku kolejnego roku szkolnego). Sytuacja jest dramatyczna, ponieważ już w tej chwili wiele rodzin głoduje. W grudniu liczba takich rodzin na pewno się zwiększy drastycznie.

Pomóż, kryzys wodny zagraża życiu i zdrowiu

Ale jest coś, co możesz zrobić.

Wesprzyj z nami rodziny, których sytuacja już teraz jest krytyczna. Już teraz idą głodni spać, bez nadziei na lepszy kolejny dzień.

125zł pomoże 10-osobowej rodzinie wyżywić się przez tydzień.

Twoje wsparcie przelejemy na konto naszej szkoły w Kenii. Dyrektor szkoły Phillipah kupi żywność i produkty pierwszej potrzeby, a następnie przekaże je rodzinom.

Każdy człowiek na świecie zasługuje na wsparcie w czasie klęski żywiołowej. Wesprzyj teraz, by rodziny otrzymały żywność i produkty pierwszej potrzeby.

Nasze rodziny wspieramy w trudnych chwilach

Paczka dla rodziny to takie produkty jak : mąka pszenna, ryż, fasola, olej, cukier, proszek do prania, mydło i coś słodkiego dla dzieci – lokalne pączusie mandazi.

500zł

Zaopatrzy 10-osobową rodzinę w żywność na cały miesiąc.

300 zł

Zaopatrzy 6-osobową rodzinę w żywność i produkty pierwszej potrzeby jak mydło czy proszek do prania na cały miesiąc.

125zł

Pozwoli przekazać 10-osobowej rodzinie produkty żywnościowe na tydzień. Da jej oddech i nadzieję,

Pomóż, kryzys wodny zagraża życiu i zdrowiu

Co robi Fundacja Mogę się uczyć?

Fundacja Mogę się uczyć jest organizacją pożytku publicznego działającą non-profit. Wspólnie z Masajską społecznością z południowej Kenii prowadzimy od 2012 roku szkołę podstawową z przedszkolem. Uczęszcza do niej codziennie ponad 250 dzieci. Budujemy klasy, jadalnie, internaty i nie tylko. Przede wszystkim jednak wspieramy uczniów, którzy otrzymują szansę na edukację.

Jak Fundacja Mogę się uczyć spożytkuje moją darowiznę?

Fundacja Mogę się uczyć przekaże z Twojej darowizny prawie 95% rodzinom. Pozostałe około 5% stanowią koszty prowadzenia Fundacji i usług płatności elektronicznych. Nasze sprawozdania finansowe możesz przeczytać na naszej stronie.

Dlaczego powinienem wspierać co miesiąc lub regularnie?

To właśnie wpłaty regularne pomagają nam reagować w krytycznych momentach. To one dają szansę na lepsze jutro poprzez długofalowe wsparcie. Projekt otwartej spiżarni będziemy prowadzić na pewno do końca przyszłego roku z możliwością przedłużenia. Pragniemy nie tylko reagować w kryzysie, ale także dawać szansę na poprawę sytuacji na przykład poprzez wsparcie w znalezieniu pracy.

Źródła do tego wpisu pochodzą z poniższych artykułów i publikacji: