Rozpoczynamy nasz cykl, w którym chcemy przybliżyć jak wygląda dzień – w zasadzie cały tydzień jednej klasy. Klasa ósma jest szczególna ze względu na to, że każdy uczeń jest w internacie. Dlaczego? Po to by mógł skupić się na nauce przed kończącymi jego edukację w szkole podstawowej egzaminami. Od tych egzaminów zależy bardzo wiele. Zapraszamy do przyjrzenia się jak wyglądają dni ucznia w klasie ósmej. Spotkanie z klasą ósmą rocznika 2021.
4:30
Poranek w dni robocze rozpoczynamy już o 4:30, krótką przebieżką wokół budynków szkoły. Ci, którzy nie muszą jeszcze wstawać słyszą ten tupot kilkudziesięciu stóp. Po tej, rozgrzewce i obudzeniu się idziemy do klasy. Od godziny 4:45 do godziny 6 trwają powtórki z dnia poprzedniego. Mamy czas na powtórzenie sobie materiału, na doczytanie kwestii, które poprzedniego dnia sprawiły nam trudności. Zawsze możemy liczyć na wsparcie naszego nauczyciela.
6:00
O godzinie 6 mamy przerwę na śniadanie. Podczas tej 30 minutowej przerwy jest też czas by pójść do internatu i się przebrać. O 6:30 jesteśmy już spowrotem w klasie by przygotować się do zajęć. Pierwszą lekcję zaczynamy o godzinie 7.
7:40
O godzinie 7:40 mamy apel, który trwa dwadzieścia minut, W zależności od tego jaki jest dzień apel nieco inaczej przebiega, W poniedziałki i piątki jest on dłuższy, uroczysty, więcej jest tematów przekazywanych od nauczycieli. W środy jest dzień czystości – to szczególny dzień, podczas apelu nauczyciele sprawdzają czy wszyscy mają czyste mundurki i czy są czyści i schludni. Podczas każdego apelu śpiewamy hymn Kenii oraz naszej szkoły Osimlai. W te bardziej uroczyste dni śpiewamy także inne pieśni i piosenki. Podczas tychże dłuższych apeli jest także na maszt wciągana przez skautów flaga Kenii – to niezwykle ważny moment! Nawet najmłodsi zamierają w bezruchu! Podczas apelu poruszane są bieżące szkolne tematy i rozwiązywane problemy.
Po apelu wracamy do klas, młodsi często biegną jeszcze do toalety ;) Według planu mamy dwie lekcje do 9:50.
9:50
O godzinie 9:50 mamy przerwę na owsiankę. Klasy idą do naszej jadalni klasami – od najmłodszych. My jesteśmy na końcu :) Po dwudziestominutowej przerwie rozpoczynamy kolejne dwa zajęcia.
11:00
O 11:00 mamy półgodzinną przerwę. Po niej mamy kolejne dwa zajęcia do 12:40.
12:40
O 12:40 jest upragniony lunch. Obiad także jemy klasami. Przerwa trwa czterdzieści minut do
13:20
O godzinie 13:20 do 14:00 mamy czas na zrobienie zadań domowych czy doczytanie jakiś materiałów.
14:00
O godzinie 14 mamy jeszcze dwa zajęcia do 15:10. Potem praktycznie bez przerwy rozpoczynamy zajęcia z klubów.
15:10
W poniedziałki są to zajęcia dodatkowe prowadzone przez naszych nauczycieli tzw. doradztwo i poradnictwo. Nauczyciele poruszają wiele tematów nie tylko dotyczących szkoły ale po prostu młodzieńczego okresu w jakim jesteśmy, rozmawiamy o planach itp. We wtorki prowadzone są debaty na zadany temat. Grupa podzielona jest na dwie drużyny. Jedna jest za przedstawioną tezą a druga przeciwko. To świetne zajęcia! W środy trwają zajęcia Chrześcijańskie. Czasami przychodzi do nas pastor, zazwyczaj czytamy z biblii i śpiewamy pieśni. W czwartki są zajęcia klubu matematycznego, skautów oraz klubu ekologicznego. W piątki poświęcamy ten czas na ruch – to dzień klubu sportowego!
17:00
Od 17 do 18 mamy czas wolny. Zazwyczaj idziemy chwilę odpocząć do internatu. Niektórzy biegną na boisko inni do klasy. Jest to także czas na kąpiel – słońce zachodzi około godziny 18:30.
18:30
O godzinie 18:30 mamy kolację, która trwa trzydzieści minut.
19:00
Od godziny 19 przez godzinę mamy jeszcze zajęcia. W zależności od aktualnego materiału prowadzi je nauczyciel lub my sami. Czasami zajęcia przeciągają się nawet do 20:30 czy maksymalnie do 21! Potem idziemy spać.
W weekendy
W soboty mamy zajęcia w klasach od 5 do 6:30. O 6:30 jest śniadanie. Potem od 7 do 8:30 sprzątamy klasy. Potem mamy zajęcia do 10:30. Później idziemy do internatów – sprzątamy i robimy pranie, mamy też czas wolny. O godzinie 14 jest lunch. Potem mamy czas wolny do 17. O 17:30 idziemy się myć a o 18:30 mamy kolację. Od 19 do 20 mamy jeszcze zajęcia indywidualne i po 8 idziemy spać.
W niedzielę rano mamy trochę wolnego czasu. Przygotowujemy się do pójścia do kościoła na godzinę 9 i jemy śniadanie. Po kościele przebieramy się i jemy obiad. Mamy potem trochę wolnego czasu – często wykorzystujemy go na naukę we własnym zakresie, czasem oglądamy jakiś film. Wieczorem około 17:30 jak zwykle idziemy się myć by o 18:30 zjeść kolację. Wieczorem często jeszcze zaglądamy do książek by zrobić sobie powtórkę przed nowym tygodniem. Około godziny 8 jesteśmy w internacie. Jest jeszcze trochę czasu do zgaszenia światła wiec gadamy i żartujemy.
W weekendy także pojawiają się inne dodatkowe zajęcia, sadzimy drzewa, jedziemy na wycieczki, mamy gości z innych szkół czy po prostu pomagamy w pracach w szkole, przy ogrodzie itp.
Menu na tydzień
W tygodniu w zależności od pory roku przykładowo jemy na lunch i kolację następujące rzeczy:
Poniedziałek: lunch – ugali z warzywami sezonowymi, kolacja – ryż z ndengu (fasolą mung w sosie z warzywami)
Wtorek: lunch – githeri – fasola z białą kukurydzą, kolacja – githeri
Środa: lunch – ryż z ndengu, kolacja – ugali z warzywami sezonowymi
Czwartek: lunch – ugali z ndengu , kolacja: ryż z ndengu
Piątek: lunch – githeri, kolacja – githeri
Sobota: lunch – Ryż z mięsem i kapustą, kolacja – ryż z mięsem i kapustą,
Niedziela: lunch: githeri, kolacja – githeri
To jest takie podstawowe nasze menu, w zależności od pory roku jemy więcej warzyw z naszego pola czy na przykład chapatti (placki z mąki) i inne.
To trójka najlepszych dziewczyn i chłopców w obecnej ósmej klasie. Od lewej Purity, Jackob, Esther, Emmanuel, Purity i Isaac. Od kiedy pierwsza ósma klasa zakończyła naukę w naszej szkole staramy się wspierać uczniów w dalszej edukacji. Chcielibyśmy to zrobić i w tym roku. Egzaminy właśnie się zakończyły. Pod koniec kwietnia znane będą wyniki. Później uczniowie złożą aplikacje do wybranych szkół średnich. Koszt roku szkolnego w liceum z internatem to około 2 000zł – w zależności od konkretnej szkoły. Zachęcamy i zapraszamy do wsparcia częściowego lub całościowego. Poniżej można już objąć wsparciem uczennicę bądź ucznia, którzy będą mieli najlepsze wyniki. Gorąco zachęcamy. Dajmy kolejnym uczniom wsparcie w dalszym etapie edukacji.
Wesprzyj najlepszego chłopca z rocznika 2021
Najprawdopodobniej Jackob, Emmanuel lub Isaac zdobędą najlepszy wynik z egzaminu KCPE – kończącego szkołę podstawową. W maju rozpocznie się nowy rok szkolny. Szukamy przyjaciela/przyjaciół, którzy obejmą wsparciem ucznia z najlepszym wynikiem by bez przeszkód mógł kontynuować naukę w wybranym liceum.
Pomóż
Wesprzyj najlepszą dziewczynkę z rocznika 2021
Najprawdopodobniej Purity, Esther lub druga Purity zdobędą najlepszy wynik z egzaminu KCPE – kończącego szkołę podstawową. W maju rozpocznie się nowy rok szkolny. Szukamy przyjaciela/przyjaciół, którzy obejmą wsparciem uczennicę z najlepszym wynikiem by bez przeszkód mogła kontynuować naukę w wybranym liceum.